Javni oglas za prijem pripravnika u Institutu za standardizaciju Bosne i Hercegovine
Datum objave: 07.10.2022.
Krajnji rok za prijave:14.10.2022.

Radno mjesto za koje je raspisan oglas:
1/01    Pripravnik sa završenim Građevinskim fakultetom ( visoka stručna sprema VII stepena), odnosno visokim obrazovanjem Bolonjskog sistema studiranja vrednovanim sa najmanje 180 ETCS bodova – 1 (jedan) izvršilac

Na osnovu člana 54. Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 26/04, 7/05, 48/05, 60/10, 32/13, 93/17 i 59/22), člana 8. Odluke o uslovima i načinu prijema pripravnika VII stepena stručne spreme u radni odnos u institucije Bosne i Hercegovine (“Službeni glasnik BiH”, br. 52/05, 102/09 i 9/15), i Odluke o prijemu pripravnika, broj: 02-34.1-7-1153-1/22 od 03.10.2022. godine, Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine raspisuje

JAVNI OGLAS

ZA PRIJEM PRIPRAVNIKA U

INSTITUTU ZA STANDARDIZACIJU BOSNE I HERCEGOVINE

I    PRIPRAVNIK

1/01   Pripravnik sa završenim Građevinskim fakultetom ( visoka stručna sprema VII stepena), odnosno visokim obrazovanjem Bolonjskog sistema studiranja vrednovanim sa najmanje 180 ETCS bodova – 1 (jedan) izvršilac;

Opis poslova i radnih zadataka:

Pripravnik će obavljati poslove s ciljem osposobljavanja za samostalan rad u okviru svoje struke i sticanja potrebnog radnog iskustva od jedne (1) godine u svrhu polaganja stručnog upravnog ispita.

Mjesto rada:  Istočno Sarajevo

II  USLOVI ZA PRIJEM

1.  Opšti uslovi

Za prijem u radni odnos pripravnik mora ispunjavati sljedeće opšte uslove propisane članom 10. Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine:

a)    da ima navršenih 18 godina života;

b)    da je državljanin Bosne i Hercegovine;

c)    da protiv njega nije pokrenut krivični postupak za krivično djelo za koje je predviđena kazna zatvora tri i više godina ili da mu nije izrečena zatvorska kazna za krivično djelo učinjeno s umišljajem u skladu sa krivičnim zakonima u Bosni i Hercegovini;

d)    da nije obuhvaćen odredbom člana IX Ustava Bosne i Hercegovine;

e)    da je fizički i psihički sposoban za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prijavio.

2.  Posebni uslovi

Pored opštih uslova propisanih Zakonom o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, kandidat treba da ispunjava sljedeće posebne uslove:

a)    završen Građevinski fakultet VII stepen stručne spreme, a za lica koja su studij završila po Bolonjskom sistemu studiranja završen studij vrednovan sa najmanje 180 ECTS bodova;

b)    aktivno znanje engleskog jezika;

c)    poznavanje rada na računaru;

d)    da nema ostvaren radni staž u trajanju od 1 (jedne) godine ili više nakon sticanja visoke stručne spreme.

III    TRAJANJE RADNOG ODNOSA

Radni odnos sa najuspješnijim kandidatom zasniva se na period od 1 (jedne) godine.

IV   POTREBNI DOKUMENTI

Kandidati su dužni uz prijavu sa kratkom biografijom, koju su svojeručno potpisali, dostaviti u original ili ovjerene kopije sljedećih dokumenata:

1)  fakultetsku diplomu ili uvjerenje o diplomiranju (uvjerenje ne može biti starije od jedne godine, odnosno od roka potrebnog za izdavanje diplome), odnosno za kandidate koji su visoko obrazovanje stekli po Bolonjskom sistemu studiranja uz fakultetsku diplomu i dodatak diplomi, iznimno, samo u slučaju da visokoškolska ustanova dodatak diplomi nije uopšte izdavala niti za jednog diplomca, kandiddat je dužan da uz ovjerenu kopiju fakultetske diplome dostavi i uvjerenje visokoškolske ustanove da dodatak diplomi nije uopšte izdat niti za jednog diplomca. U slučaju da fakultet nije završen u Bosni i Hercegovini, kandidat je dužan dostaviti ovjerenu kopiju dokaza o nostrifikaciji diplome;

2)    uvjerenje o državljanstvu, ne starije od 6 (šest) mjeseci od dana izdavanja od nadležnog organa;

3)    izjavu ovjerenu kod nadležnog opštinskog organa po mjestu prebivališta da nije obuhvaćen odredbom člana IX. Ustava Bosne i Hercegovine, ne stariju od 3 (tri) mjeseca;

4)    dokaz da nema ostvaren radni staž  od jedne (1) godine i više  nakon sticanja visoke stručne spreme, što se dokazuje ovjerenom kopijom radne knjižice ne starijom od 15 dana (naslovna strana, kao i stranice sa relevantnim podacima: ime i prezime i dr…., podaci o školskoj i stručnoj spremi, o zaposlenju i stažu – bez obzira da li imaju staža ili ne) ili potvrdom/uvjerenjem Zavoda za zapošljavanje ili potvrdom/uvjerenjem Fonda/Zavoda PIO/MIO da nije registrovan u matičnoj evidenciji (ovjerene kopije ne starije od 15 dana);

5)    dokaz o aktivnom znanju engleskog jezika, što se dokazuje potvrdom ili uvjerenjem škola ili drugih institucija koje se bave obukom stranih jezika, ili uvjerenje fakulteta o provjeri znanja, položenom ispitu, kao i drugu ispravu fakulteta (ovjerena kopija upisnice/indeksa), koja potvrđuje aktivno znanje engleskog jezika;

6)    dokaz o poznavanju rada na računaru, što se dokazuje potvrdom ili uvjerenjem škola ili drugih institucija koje se bave obukom za rad na računaru ili uvjerenje fakulteta o provjeri znanja rada na računaru, položenom ispitu, kao i drugu ispravu fakulteta (ovjerena kopija upisnice/indeksa), koja potvrđuje poznavanje ili znanje rada na računaru.

Napomena:

Izabrani kandidat je dužan, prije potpisivanja ugovora o radu, dostaviti ljekarsko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova radnog mjesta na koje se prijavio i uvjerenje da se protiv njega ne vodi krivični postupak izdato od nadležnog suda (ne starije od tri mjeseca), jer u suprotnom neće doći do potpisivanja ugovora o radu, odnosno kandidat će se skinuti sa liste uspješnih kandidata.

Dokumenti koji se prilažu uz prijavu moraju biti originali ili ovjerene kopije.

V PROCEDURA IZBORA

Kandidati koji ispunjavaju uslove raspisanog javnog oglasa i čije prijave su kompletne i blagovremene, podliježu provjeri znanja koju, u skladu sa Odlukom o uslovima i načinu prijema pripravnika VII stepena stručne spreme u radni odnos u institucije Bosne i Hercegovine, provodi Komisija za izbor pripravnika.

Prijava sa biografijom, adresom i kontakt telefonom, te svim traženim dokumentima koje je potrebno dostaviti u originalu ili ovjerenoj kopiji, predaje se najkasnije do 15.10.2022. godine, putem pošte preporučeno na adresu:

Institut za standardizaciju Bosne i Hercegovine

Trg Ilidžanske brigade 2b

71123 Istočno Sarajevo

sa naznakom: „Javni oglas za prijem pripravnika – NE OTVARAJ“